Magyar Katolikus Lexikon > E > észt ortodox egyház

észt ortodox egyház: 1919. V: megalakult az észt polg. közt., de az észt ort-ok 1923-ig a moszkvai patriarchátushoz tartoztak. Ekkor a konstantinápolyi patriarchátushoz csatlakoztak, amely elismerte az ~ autonómiáját. 1935-39: Észtországban uniós missziót szerveztek. A misszió folyóirata az Ünine Kirik, 'Közös Egyház' volt, melyet P. Vassily Bourgeois SJ szerk. Észtország 1940. VIII. 6: a SZU tagállama lett, az ~ újra a moszkvai pátr. joghatósága alá került. Az ~ 2 egyhm-ből áll, híveinek száma kb. 220.000; legnagyobb részük orosz anyanyelvű. - Az észteknek Stockholmban is van ppségük. Ennek joghatósága alá 13 egyhközs. tartozik. Ebből 5 Svédo-ban, 3 az USA-ban, 2 Kanadában, 1 No-ban, 1 Angliában és 1 Ausztráliában működik. Az országban g.k. közösség is létesült, ez azonban 1945: megszűnt. P.I.

Oriente Cattolico 201. - Timkó 1971:356.